Jeśli chcesz aby Twoje domowe sushi wyglądało jak z najlepszego sushibaru, warto poświęcić trochę czasu na idealne pokrojenie składników. W tym wpisie pokażę Ci prosty sposób na pokrojenie ogórka do sushi jak SZEF.
Jaki ogórek do sushi
Do sushi używa się przeważnie długich ogórków szklarniowych. Warto wybrać takie które są możliwie jak najprostsze i o równej grubości. To bardzo ułatwi Ci ich krojenie. Ważne jest również, aby upewnić się, że wybierasz ogórki, które są świeże i jędrne – tak aby zachowały swoją chrupkość.
W Japonii używa się ogórków odmiany Southern Delight F1. Charakteryzją się jasnozielonym kolorem, cienką skórką i słodkim smakiem. Ich wysokie plony, odporność na choroby i wczesne dojrzewanie sprawiają, że są idealnym wyborem dla tych, którzy chcą cieszyć się świeżymi ogórkami z własnego ogrodu. Można je zebrać już po 45 dniach.
Odmiana Southern Delight F1 ma również świetną trwałość, dzięki czemu można przechowywać ogórki do dwóch tygodni w lodówce bez utraty jakości i smaku.
Jak pokroić ogórka do sushi
Sposób, który Ci pokażę świetnie sprawdzi się również do krojenia białej rzodkwi (daikon), zarówno w postaci świeżej jak i marynowanej (oshinko). Osobiście preferuję krojenie warzyw w cienkie paski – julienne, aczkowiek pokażę Ci również alternatywę.
Sushi z ogórkiem – przepisy
Ogórek jest jednym z najczęściej używanych dodatków do sushi. Jego delikatna, chrupiąca tekstura oraz świeży smak idealnie kontrastują z pozostałymi składnikami.
Przepis na hosomaki z ogórkiem i sezamem czyli kappa maki
Ogórek idealnie sprawdzi się w praktycznie każdym rodzaju sushi. Nadaje chrupkości i świeżości.
Klasyczne i najprostsze połączenie to hosomaki z ogórkiem i sezamem. „Hoso” oznacza „cienki/chudy” (hosoi), tak więc będzie to cienka rolka z niewielką ilością ryżu, krojona na 6 lub 8 kawałków.
Jak ugotować ryż do sushi – w tym wpisie dowiesz się jak przygotować idealny ryż.
1. Bierzemy płat nori, przecinamy go na pół i kładziemy matową stroną do góry. Rozkładamy cienką warstwę ryżu zostawiając około 1cm marginesu od góry. Ważne aby go zbyt mocno nie ugniatać, rozłóż go możliwie delikatnie.
2. Posypujemy ryż sezamem. Sezam należy wcześniej uprażyć. Możesz to zrobić podgrzewając go na suchej patelni lub wsadzić na 5min do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni.
3. Następnie układamy cienkie paski ogórka.
4. Zawijamy przytrzymując całą rolkę palcami wskazującymi. Ogórka musi być na tyle dużo aby po zwinięciu nie powstał tzw. ślimak – czyli podwójna warstwa ryżu.
5. Nie moczymy końcówki nori wodą. Aby nori się do siebie dobrze skleiło, rozgniatamy w kilku miejscach ziarenko ryżu – tworząc w ten sposób „klej”.
6. Kroimy ostrym nożem na 6 lub 8 kawałków.
Przepis na nigiri z ogórkiem
Kolejną, najprostszą formą sushi z ogórkiem jest nigiri.
1. Ogórek kroimy w cienkie paski – im cieniej tym lepiej.
2. Z połówki nori odcinamy cienkie paski (~0,5cm)
3. Bierzemy około 22g ryżu, delikatnie formujemy w owalny kształt.
4. Nakładamy pocięty ogórek i delikatnie przyciskamy, formując kształt nigiri.
5. Całość owijamy paskiem nori. Na koniec posypujemy sezamem.
Przepis na gunkan z ogórkiem zamiast nori
Ogórek dobrze się sprawdzi jako zamiennik nori. Do tego celu będziemy potrzebować możliwie jak najcieńsze paski. Najłatwiej wykroić je przy pomocy obieraczki do warzyw.
Następnie, podobnie jak przy nigiri, bierzemy ryż i delikatnie formujemy owalny kształt.
Całość owijamy ogórkiem. Na ryż dodajemy odrobinę wasabi oraz wybrany składnik. W moim przypadku jest to tatar z łososia.
taka instrukcja z pewnością wielu osobom się przyda 😉 brawo
Kroję w grube słupki, teraz spróbuję tak na cienko
Mega ostry nóż to podstawa 🙂
Sposób z krojeniem w plaster i dopiero pozniej w paski jest dla mnie najłatwiejszy. Wycinanie dookoła to już wyższa szkoła jazdy
najlepiej wytłumaczone jak tak ładnie kroić ogórka do sushi dzieki