Sushi już dawno przestało być w Polsce daniem egzotycznym. Połączenie zakwaszonego ryżu z dodatkami coraz częściej wykorzystujemy we własnych kuchniach.
Przymierzając się do zrobienia swojego pierwszego, autorskiego sushi, zapewne zadasz sobie pytanie: jakie dodatki do sushi kupić?
Poniższą listę tego co do sushi do środka można użyć, przygotowałem, aby maksymalnie ułatwić Ci przygotowanie listy zakupów.
Pamiętaj jednak, że nic Cię nie ogranicza. Twórz własne połączenia, odkrywaj nowe smaki. Wpadniesz na pomysł na sushi z kiełbasą? Zrób to! Zadbaj tylko o to aby była to kiełbasa najwyższej jakości. Bo to właśnie jakość składników jest kwintesencją japońskiej kuchni. Żadnych kompromisów.
Co do sushi do środka czyli z czym zrobić sushi
Jakie warzywa do sushi
Zdecydowanie najpopularniejszą formą sushi w naszym kraju są futomaki, uramaki i hosomaki. A te, podobnie jak i inne rodzaje sushi, nie mogą obyć się bez świeżych warzyw. Ich jakość jest równie ważna co jakość samej ryby.
Osobiście jestem zwolennikiem krojenia warzyw w cienkie paski, tzw. julienne. Staramy się aby miały one długość połówki nori – czyli na 4 palce.
- sałata (najlepiej karbowana)
- ogórek świeży
- por (tylko biała część, zielona jest zbyt dominująca w smaku)
- rzodkiew biała
- rzodkiew marynowana – oshinko
- tykwa marynowana – kanpyo
- awokado
- marchew (proponuję dodać po uprzednim usmażeniu w tempurze lub zamarynowaniu: sos sojowy, mirin, ocet ryżowy)
- szczypior
- pędy bambusa
- grzyby shitake
- szparagi
Idąc bardziej w stronę „kuchni fusion”, możesz pokusić się o użycie takich warzyw jak: dynia, batat,
Jakie owoce do sushi
Tak naprawdę każdy owoc idealnie możne się wkomponować. Najczęściej używane jest mango, którego słodycz świetnie przełamuje smaki słone i ostre. Bardzo dobrze współgra użyte z krewetka w tempurze i kremowym serkiem.
Drugim moich ulubionym owocem są truskawki (ale tylko w sezonie – te kupione zimą, odpadają). Świetnie wyglądają i dodają słodkiego, orzeźwiającego smaku, położone na wierzch uramaków.
Truskawki bardzo dobrze komponują się z surowym łososiem. Poniżej na zdjęciu: futomaki, z serkiem, ogórkim, awokado, łososiem i truskawkami.
Kolejnym, najczęściej używanym przeze mnie owocem jest żurawina. Najprościej kupić gotową, w słoiku. Można też pokusić się o ugotowanie własnej frużeliny z suszonych owoców. Żurawina dobrze łączy się z pieczonym łososiem.
Po za tym używałem już w swoich rolkach: pomarańcze, mandarynki, kiwi, maliny, liczi, banany, borówki, arbuzy, gruszki, wiśnie, porzeczki.
Jakie ryby do sushi
Nie wszystkie ryby nadają się do zjedzenia na surowo. Zdecydowanie odpadają te słodkowodne, w których mogą znajdować się różne drobnoustroje.
Niektóre gatunki ryb morskich – szczególnie te dziko żyjące – mogą być podatne na pasożyty. Koniecznie sprawdź czy zostały poddane tzw. głębokiemu mrożeniu, i tym samym są „przeznaczone do spożycia na surowo”. Więcej przeczytasz w moim wpisie Surowa ryba a pasożyty.
Jakie ryby można jeść na surowo
- łosoś
- tuńczyk
- makrela
- okoń morski
- barakuda
- maślana
- dorada
Oczywiście najważniejsza jest świeżość, co dość łatwo można ocenić przy zakupie. Sprawdź zapach. Świeża ryba jest praktycznie bez zapachu. Jeśli intensywnie „pachnie rybą” – nie jest prosto z dostawy. Oczy powinny być lśniące i wypukłe a skrzela intensywnie czerwone. Samo mięso powinno być sprężyste.
Nie ma ograniczeń co do ryb, których użyjesz po upieczeniu. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Często spotykany w sushibarach jest węgorz (słodkowodny Unagi i morski Anago). Po za tym doskonale smakują usmażone w tempurze ryby białe typu dorsz, morszczuk, miruna.
Dodatki do sushi
Po za tym co wsadzimy do sushi do środka, nie można zapomnieć o dodatkach, które będą zwieńczeniem naszej rolki.
Sosy do sushi
Standardem jest sos sojowy, w którym możemy odrobinę zanurzyć poszczególne kawałki przed samym zjedzeniem. Możesz też przygotować sosy, którymi wzbogacisz swoje sushi jeszcze przed podaniem.
Poniżej odnośniki do przepisów na proste sosy, które możesz samodzielnie wykonać w swojej domowej kuchni.
- sos teriyaki
- spicy mayo
- sos mango
- sos nikiri
- wasabi sprite
Nie polecam sklepowych sosów w butelkach. Po za wątpliwym składem i konserwantami, przeważnie są dużo gorsze w smaku. Warto poświęcić kilka chwil na ich przygotowanie. Jeśli jednak nie masz czasu na gotowanie, sprawdź moje domowe sosy według autorskich receptur; o tutaj 🙂
Wasabi
Jak mowa o dodatkach do sushi, to nie możemy zapomnieć o wasabi.
Co to jest wasabi? Wasabi to roślina popularna w kuchni japońskiej. Zazwyczaj jest używana jako dodatek do sushi lub jako składnik sosów. Wasabi pochodzi z rośliny o tej samej nazwie i ma charakterystyczny, piekący smak. Niektórzy mogą znać go również pod nazwą japońskiego chrzanu.
Uprawa oryginalnego japońskiego chrzanu jest bardzo wymagająca i kosztowna a sam produkt jest niedostępny w polskich sklepach.
Alternatywą jest „wasabi w proszku„, które wystarczy wymieszać z zimną wodą. Niestety z oryginalnym wasabi ma wspólną tylko nazwę, w większości przypadków głównym składnikiem jest zwykły biały chrzan zabarwiony na zielono. Przy wyborze warto wczytać się w skład.
Osobiście polecam japońskie wasabi w proszku Kinjirushi. W 100% naturalne, bez niepotrzebnych dodatków.
Nie polecam natomiast gotowych past wasabi w tubkach. W ich składzie znajdziesz mnóstwo konserwantów a sam smak również pozostawia wiele do życzenia.
Trzecią alternatywą dla oryginalnego korzenia chrzanu japońskiego jest wasabi kizami. Są to mrożone, posiekane, świeże pędy i korzeń oryginalnego chrzanu japońskiego, zamarynowane w sosie sojowym. Cena jest atrakcyjna, a sam produkt można bez problemu trzymać w zamrażarce.
Posypki do sushi
Dodatkami, którymi wykończysz swoje rolki mogą być też różnego rodzaju posypki.
- sezam – przed użyciem należy uprażyć na suchej patelni lub w piekarniku (jak przygotować sezam do sushi)
- migdały w płatkach – podobnie jak sezam, należy uprażyć
- kawior – w sushibarach najczęściej używany jest kwaior z łososia (ikura), z ryby latającej (tobiko) i z gromadnika (masago)
- nitki chilli
- kiełki buraka/pora/lucerny
- kataifi – greckie ciasto w formie cienkich nitek
- płatki bonito
- Masago Arare – małe, białe kulki z chrupiącego, dmuchanego ryżu
- Schichimi Togarashi – mieszanka przypraw, której głównym składnikiem jest chilli
Alkohol do sushi
Sake, czyli japońskie wino ryżowe, jest najpopularniejszym alkoholem do sushi. Inne popularne alkohole, które można spożywać z sushi, to piwo lub wino.
Doskonałym wyborem będzie również japońskie wino śliwkowe umeshu. W zasadzie bardziej klasyfikowane jako likier. Umeshu jest produkowane z dojrzałych śliwek i cukru. Może być spożywane na wiele sposobów, np. schłodzone, z lodem lub jako dodatek do drinków. Cenione jest za swój słodki i kwiatowy smak.
Wszystko zależy od preferencji smakowych, warto jednak pamiętać o takim doborze alkoholu, aby nie zakłócał on smaku samej potrawy.
Gdzie kupić składniki do sushi
Oprócz samych dodatków warto zaopatrzyć się w akcesoria do sushi, które znacząco ułatwią Ci pracę.
Używasz jakieś nietypowe dodatki do sushi? Jakie są Twoje ulubione? Zapraszam do dzielenia się swoimi pomysłami na to z czym zrobić sushi w komentarzu 🙂
bardzo przydatny spis. od siebie dodam ze warto eksperymentowac. niektore skladniki mozna uzyc w sposob niestandardowy – np. jakis puder z orzechów czy żel z owoców. kreatywność to podstawa w gastro 😀
Łosoś z truskawkami brzmi dobrze. Muszę spróbować
Dziękuję za nowe pomysły, bardzo pomocny wpis. Chętnie przeczytałabym więcej o różnych połączeniach smaków i dodatków.
jest jakaś alternetywa dla świeżych morskich ryb? łosoś wędzony? makrela wędzona? tuńczyk z puszki? białe ryby mrożone? jak to przygotować żeby miało sens i zachowało japoński klimat?
Sam pomysł na blog bardzo mi się podoba! większość profesjonalistów trzyma swoje receptury dla siebie (co wcale mnie nie dziwi) a w internecie pełno sprzecznych informacji które nie wiele mają wspólnego z sushi serwowanym w restauracjach. Kibicuję i życzę powodzenia w rozwoju
dużo inspiracji, część na pewno wykorzystam . pozdrawiam
zabieram się za pierwsze swoje sushi. od razu na głeboko wodę i robię na sylwestra dla 15 osób 🙂 dziękuję za ten spis
To nie jest takie trudne. Mi udało się za pierwszym razem. A jutro również robię na sylwestra. I kombinuje często z różnymi dodatkami.
jeszcze sos kabayaki i oczywiście imbir marynowany jako dodatki 😄 dzięki za wpis i wiedzę 👍
taki spis inspiracji mega się przyda przy domowym sushi 🙂
Proponuję jeszcze dodać wskazówki jakie składniki z czym się dobrze łączą. np produkt X pasuje do produktu Y. itd. z pewnością wielu osobom to pomorze
Tutaj jest opisane że makrele można jest na surowo a materiale o pasożytach jest że nie można, więc prosiłbym sprostować
https://jakzrobicsushi.pl/surowa-ryba-a-pasozyty/
Fakt, że w danej rybie mogą występować pasożyty nie jest jednoznaczne, że nie można jej spożywać na surowo.
Kluczowy jest proces „głębokiego mrożenia”, który skutecznie zabija wszystkie ewentualne pasożyty.