Łosoś, tuńczyk, dorada, barakuda, okoń morski — istnieje niezliczona ilość ryb, które można spożywać jako sushi i sashimi! Ale czy jedzenie ryb na surowo jest aby na pewno bezpieczne?
Niektóre ryby używane do sushi mogą być podatne na pasożyty, takie jak nicienie i tasiemce, które powodują poważne choroby układu pokarmowego. W związku z tym, przygotowałem listę gatunków ryb, które są zagrożone pasożytami.
Więc jak to jest z tymi pasożytami w rybach naprawdę?
Mity a rzeczywistość
W Internecie nie brakuje mitów na temat pasożytów znajdujących się w sushi. W rzeczywistości, prawdopodobieństwo trafienia na pasożyta w sushi jest zerowe. To byłoby jak wygrana w bardzo pechowej loterii.
Prawda jest taka, że pasożyty występują dość rzadko i to tylko u niewielkiej ilości gatunków ryb. Ponad to, wg unijnego rozporządzenia nr 853/2004, wszystkie ryby przeznaczone do spożycia surowe, solone lub marynowane, muszą zostać przed sprzedażą poddane obróbce termicznej – zamrożone. W praktyce, na komercyjnych kutrach lub w hurtowniach, ryby są poddawane głębokiemu mrożeniu (-40 ° C) co skutecznie zabija wszelkie pasożyty.
Czy w łososiu występują pasożyty?
Bez wątpienia, łosoś jest najpopularniejszą rybą używaną w sushi przez Polaków. Swoją drogą ostatnio dodałem wpis o tym jakie dodatki do sushi warto użyć, dowiesz się z niego również o mniej popularnych rybach.
Dziki łosoś jest jednym z gatunków w którym mogą pojawić się pasożyty. W przypadku hodowlanego (z którego korzysta 99,9% restauracji), ryby są karmione paszą w granulkach i ryzyko zarażenia się pasożytem praktycznie nie istnieje.
Temat wyboru łososia do sushi opisałem szerzej we wpisie Jaki łosoś do sushi.
Tak więc jeśli nie wpadniesz na pomysł aby zrobić sashimi, z dorsza kupionego prosto z kutra, od bałtyckiego rybaka – nie masz czym się martwić.
Ryby i owoce morza, w których nie występują pasożyty:
Ryby i owoce morza, w których występują pasożyty:
Jedzenie surowej ryby w sushi jest bezpieczne
Jedzenie surowej ryby w sushi jest bezpieczne, ale należy zrobić to w odpowiedni sposób, aby uniknąć infekcji. Sushi to danie składające się z ryb morskich, ryżu i warzyw, które po złożeniu są zawijane w algę lub nori (więcej przeczytasz w moim wpisie jak zrobić sushi). Ryby są często spożywane w postaci surowej lub w małych ilościach lekko przyprawionej.
- Sprawdź jakie ryby do sushi będą najlepsze. Nie każdy gatunek nadaje się do spożycia na surowo.
- Upewnij się, że ryby są świeże. Najlepiej jest kupować surową rybę bezpośrednio od dostawcy, który dostarcza ryby prosto z rybnego rynku – sprawdź ten artykuł aby dowiedzieć się gdzie najlepiej kupić rybę do sushi.
- Zawsze dokładnie myj ręce przed przygotowywaniem sushi.
- Upewnij się, że surowa ryba jest dobrze przechowywana. Powinna pozostać w lodówce lub w chłodnym i suchym miejscu.
- Unikaj spożywania surowej ryby, jeśli masz infekcję bakteryjną lub układu odpornościowego.
- Należy zawsze zapobiegać kontaktowi surowej ryby z innymi produktami spożywczymi.
Podsumowując..
- Kupuj tylko ze sprawdzonych miejsc, w przypadku gatunków u których mogą występować pasożyty, warto szukać oznaczeń „Klasa sushi„, „Przeznaczone do sushi„.
- Produkty z oznaczeniem „do spożycia po obróbce termicznej” – nie były poddane głębokiemu mrożeniu. Jeśli jest to ryba z grupy ryzyka – nie jedz na surowo.
- Czytaj etykiety, nie bój zapytać się sprzedawcy – każda dostawa ma swoją dokumentację.
czy łosoś z biedronki nadaje się do sushi???
a co masz na etykiecie??? „do spożycia po obróbce termicznej”.