Jednym z kluczowych składników sushi jest ryż. Jakie jego odmiany najlepiej sprawdzają się do przygotowywania tej niezwykle popularnej japońskiej potrawy?
Trudno wyobrazić sobie sushi bez ryżu. Ten wykorzystywany w polskich lokalach gastronomicznych jest odrobinę słodszy od tego, który najczęściej spotka się w Japonii. Wiele osób decyduje się na samodzielnie przyrządzenie sushi w domu. Nie ma w tym nic dziwnego. W ten sposób zdecydować można zarówno o odmianie ryżu, jaka zostanie użyta do przygotowania japońskiego przysmaku, jak i proporcji pozostałych składników, takich jak cukier trzcinowy, ocet ryżowy czy sos mirin.
Miłośnicy klasycznej wersji sushi zaopatrzyć powinni się natomiast w ryż perłowy o okrągłych, krótkich ziarnach. Jako że szybko wchłania on wodę, jest bardzo kleisty. Znacząco ułatwia to formowanie z niego różnych kształtów sushi, bez obaw o rozpadanie się. Na sklepowych półkach warto rozglądać się za uprzednio umytym ryżem, który nie wymaga płukania przed ugotowaniem.
Odmiany ryżu do sushi
- Japonica — tym, co ją wyróżnia jest znakomita kleistość i wysoka zawartość białka (7 g na 100 g). Odmiana ta jest uprawiana w Hiszpanii, Włoszech oraz Francji. Cieszy się ona bardzo dużą popularnością w Europie. Smak i właściwości tego ryżu są zbliżone do produktów pochodzących z Japonii.
- Sasanishiki — odmiana ta wywodzi się z Sendai, czyli północno — wschodniej części japońskiej wyspy Honsiu. Powstała ona w 1963 roku z gatunków Hatsunishiki oraz Sasashigure. Ziarna tego ryżu po ugotowaniu stają się puszyste, lekkie oraz błyszczące. Sasanishiki jest lekko słodkawy. Nie zmienia smaku podczas ochładzania
- Koshihikari — odmiana uprawiana w środkowej części wyspy Honsiu, w okolicy Toyama. Po ugotowaniu jest niezwykle kleista oraz puszysta. Ryż tego typu cieszy się dużą popularnością zarówno w Japonii, jak i Stanach Zjednoczonych oraz Australii.
- Calrose — odmiana ryżu opracowana w Kalifornii około 70 lat temu. Tym, co ją wyróżnia są średniej wielkości ziarna ryżu, które po ugotowaniu stają się miękkie oraz kleiste. Z łatwością można z nich formować sushi.
- Shinode — gatunek ryżu produkowany we Włoszech. Posiada ziarna średniej wielkości o nieco innej strukturze niż odmiany japońskie.
Jaki ryż do sushi zamiennik
Tradycyjny ryż, taki jak jaśminowy czy Basmati, który można znaleźć w większości kuchni nie nadaje się do sushi. Nie jest on bowiem wystarczająco lepki. Jeżeli lubisz kulinarne eksperty, do zrobienia omawianej potrawy możesz wykorzystać ryż arborio do risotto lub kaszę jaglaną