Sushi zagościło w menu Polaków ok. 30 lat temu. Z niezrozumiałej ekstrawagancji, szybko stało się kulinarnym hitem. Błyskawicznie przekonaliśmy się do prostoty składników komponujących się w złożoność smaków. Doceniliśmy walory odżywcze, zdrowotne i wizualne dania, i nic w tym zaskakującego – jeśli coś funkcjonuje w niemal niezmienionej formie od kilkunastu wieków, to najwidoczniej jest dobre.
Dziś sushi jest nie tylko alternatywą dla wszechobecnej pizzy i kebabów, ale przede wszystkim – daniem pierwszego wyboru dla tych, którzy cenią subtelność formy, jakość składników i perfekcję wykonania. Coraz chętniej komponujemy sushi z alkoholem, który podkręca smak i nadaje posiłkowi odświętnego waloru. Czy do sushi powinno się podawać tylko japońskie trunki, czy też można poeksperymentować z lokalnymi procentami? Jakie wino podać do sushi?
Czy wino pasuje do sushi?
Zazwyczaj w kwestii próbowania dań kuchni świata wychodzi się z założenia, iż najlepiej komponować posiłek tak, jak robią to mieszkańcy kraju jego pochodzenia. W przypadku sushi mówimy więc o japońskich trunkach. W pierwszej chwili do głowy przychodzi oczywiście sake (a właściwie nihonshu, gdyż tak należałoby poprawnie nazywać napój alkoholowy na bazie ryżu). I jest to wybór jak najbardziej słuszny. Jeśli dbamy o etykietę, warto tylko pamiętać, że sake/nihonshu nie pijemy w trakcie posiłku, ale tuż przed nim lub tuż po nim.
ume, którą można w razie potrzeby rozcieńczyć wodą. Zarówno sake, jak u umeshu, podaje się na zimno lub na gorąco, w zależności od pory roku i od indywidualnych preferencji.
Choć w Polsce nadal przyjęło się postrzegać sushi jako danie ekskluzywne, pamiętajmy, że w Japonii jest to jedna z typowych potraw, równie popularna co nasz schabowy lub pierogi. Nie ma zatem nic niestosownego w podaniu do sushi zielonej herbaty, lekkiego piwa lub wina. I to na winie właśnie się skoncentrujemy.
Białe wino do sushi – podkreślić delikatność
Wina białe są pierwszym wyborem, jeśli chodzi o europejski alkohol do sushi. Tradycyjnie łączone z daniami rybnymi, białe wina sprawdzą się doskonale jako uzupełnienie kompozycji smakowej naszych ulubionych rolek.
Ponieważ sushi to prawdziwa eksplozja smaku, warto wybrać wino, które nie zatrze tego wrażenia – wytrawne lub półwytrawne, jednoszczepowe, o wyższej kwasowości ale niższej zawartości tanin (czyli nie nazbyt cierpkie).
Wybierając trunek z karty dań w lokalu serwującym sushi, zawsze możemy liczyć na pomoc obsługi. Jeśli jednak zamawiamy sushi do domu lub planujemy przygotować je samodzielnie i właśnie wybieramy się do sklepu po odpowiednie wino, zwróćmy uwagę przede wszystkim na następujące odmiany:
- Sauvignon Blanc – klasyka białego wina, pasująca do licznych potraw kuchni z całego świata – również do sushi.
- Chardonnay – dzięki swojej wyraźnej lekkości i owocowości, spełni podobną rolę jak rozcieńczone umeshu.
- Riesling – lekka słodycz i cytrusowy aromat doskonale współgrają ze świeżym charakterem użytych w sushi składników.
- Pinot Grigio – aromatyczne i dosyć kwaśne, nada daniu dodatkowej świeżości.
- Furmint – dzięki wyraźnemu smakowi i wysokiej kwasowości, będzie pasować do rolek skomponowanych z użyciem tłustszych ryb i sosów (np. tuńczyka, halibuta, majonezu, awokado).
- Gewürztraminer – lekko pikantniejszy, doskonały do zapijania rolek okraszonych dużą ilością imbiru i wasabi.
- Verdejo – ziołowy aromat współgra z zestawami wegańskimi, ale także z delikatniejszymi rybami.
Różowe wino do sushi – rześkość z charakterem
Amatorzy sushi mogą śmiało eksperymentować ze smakami. Skłania do tego natura samego dania, z założenia polegająca na miksowaniu smaków i tekstur. To dlatego do sushi pasować będzie także wino różowe, łączące sobie głęboki aromat win czerwonych i lekkość win białych. Różowe wino, podobnie jak czerwone, pozyskuje się dzięki maceracji winogron ze skórkami, ale proces przerywa się na tyle wcześnie, że uwalniają one tylko część barwnika i smaku. W butelce znajdują się zatem nuty okrągłe i gładkie, a wino różowe pozbawione jest ciężkości i gęstości win czerwonych.
Spośród win różowych, do sushi najlepiej pasować będą:
- Merlot – najbezpieczniejszy wybór jeśli chodzi o wina różowe, pasujące przez swoją uniwersalność do licznych dań, w tym również sushi.
- Pinot Noir – wyraźnie wyczuwalne nuty owocowe skontrastuje smak cięższych rolek i podbije aromat lżejszych kompozycji.
- Zweigelt – cięższe i wyraźnie kwaśne, świetne do dań, w których główną rolę odgrywają tłustsze ryby czy smażone krewetki.
Musujące wino do sushi – celebracja chwili
Jeśli do stołu zastawionego sushi zasiadają wielbiciele win musujących, również i oni będą miło zaskoczeni – delikatne bąbelki nadadzą odświętnego charakteru posiłkowi, a także wspomogą procesy trawienne. Wino musujące można także zaproponować po sushi, w formie deseru.
Spośród win musujących pasujących do sushi, warto zwrócić uwagę na:
- Muscat – klasyczne wino z wyraźnym, jednoznacznym posmakiem winogron, doskonale skomponuje się z rolkami zawierającymi ser philadelphia.
- Prosecco – kultowe wino musujące, będzie pasować również do sushi, tworząc bardzo ciekawy kontrast ze specyficznym aromatem wodorostów.
- Chenin Blanc – dosyć mocne i wyraźne, podkreśli zwłaszcza rybne aspekty sushi, dodatkowo świetnie komponując się z ostrzejszymi akcentami dania.
Czerwone wino do sushi – dla eksperymentatorów
W przypadku sushi, wino czerwone nie jest pierwszym wyborem. Z założenia stosowane do cięższych dań, nie kojarzy się raczej ze świeżością i surowością sushi. Tym niemniej eksperymentatorzy kulinarni mogą znaleźć ciekawą odmianę w takim właśnie połączeniu.
W tym wypadku warto jednakże pozostać przy lżejszych spośród czerwonych win – dobrym wyborem może okazać się Syrah – soczyste, nieco korzenne i lekko skórzaste, pozwalające na połączenie tradycji Dalekiego i Bliskiego Wschodu.
choya jest przepyszna niestety ciezko dostepna. moze udostepnicie ją w sklepie????
Przeciętny Japończyk prędzej do sushi wypije piwo niż wino. Z tym że ichniejsze piwa są bardzo delikatne.